Крушевско топено сирење

By

Потребни состојки:

dobivaj vesti na viber

400 мл доматно пире
500 гр сирење (по можност овчо)
200 гр павлака
150 гр кашкавал
двопек
маслиново масло

Начин на подготовка:

Во огноотпорен сад за печење ставете ден ред доматно пире, ред сирење, ред двопек, ред павлака. Редете по овој редослед додека не го истрошите материјалот. Одозгора изрендајте кашкавал и попрскајте со маслиново масло. По желба зачинете со оригано. Печете 10-15 минути во претходно загреана рерна на 250 степени Целзиусови.

Ќе ви се допадне