Ослабете 5 килограми за една недела со банани

Бананите се богати со скроб, кој има низок гликемиски индекс, што значи дека се варат подолго и оставаат чувство на ситост долго време, додека делумно ја блокираат апсорпцијата на јаглехидратите.

Оваа диета, која подразбира започнување на денот со банана и шолја топла вода, е позната како „утринска банана“ и е многу едноставна.

Тоа влијае на слабеењето бидејќи бананите всушност го стимулираат варењето и го забрзуваат метаболизмот.

Луѓето кои сакаат да ја пробаат оваа диета треба да избегнуваат вечера после 20 часот и десерт после вечера. Не треба да консумирате само млечни производи и алкохол, а единствениот друг услов е бананите да бидат свежи, а не печени или замрзнати.

Дневното мени треба да го содржи следново:

Појадок
– една или повеќе банани (додека не се чувствувате сити) – една чаша топла вода

Ручек
– оброк по избор и свежа салата – слатки и десерти се дозволени до 15 часот доколку се чувствувате гладни

Вечера
– Оброк кој содржи многу зеленчук – прескокнете го десертот

Доколку ги следите правилата, нутриционистите тврдат дека во рок од една недела ќе изгубите и до 5 килограми.

Scroll to Top