Полнети пиперки со пченица и буковка

Состојки: 8 пиперки, 250 гр буковки, 500 гр пченица, 3 чешниња лук, 2 домати, 300 гр праз, 1/2 лажичка слатка пиперка, босилек.

dobivaj vesti na viber

Подготовка:
Сварете ја пченицата, па сомелете ја. Во тава пропржете ги ситно сечканиот лук и пиперката, па измешајте заедно со пченицата. Додадете сечкан праз и буковец, посолете, ставете бибер и посипете босилек. Пиперките исчистете ги од семките, па наполнете ги со смесата и наредете ги во плех за печење. Изгмечете ги доматите и измешајте ги со малку вода и прелијте врз  пиперките. Покријте со алуминиумска фолија и печете на 180°C околу 30 минути.

Scroll to Top