Посен колач со јаболка и бадеми

Состојки:

– 2 јаболка

– 2 лажици џем од кајсии

– 1 лажичка цимет

– 100 мл масло

– 200 гр брашно

– 100 гр шеќер

– 100 ml кисела вода

– 1 прашок за пециво

– 1 ванилин шеќер

– 4 лажици сечкани бадеми

– шеќер во прав и листови бадем, за декорација

Подготовка:

Јаболката изрендајте ги и ставете ги во сад. Додадете џем од кајсии, брашно, масло, шеќер, ванилин шеќер, прашок за пециво и кисела вода. Измешајте ја смесата со лажица додека не се соедини.

Смесата се става во плех обложен со хартија за печење и се посипува со сечкани бадеми. Се пече во загреана рерна на 180 степени околу 30 до 40 минути.

Готовиот колач посипете го со шеќер во прав и декорирајте со листови бадем.

Scroll to Top