Рецепт за чили грав со мелено говедско месо

Состојки за чили грав со мелено говедско месо: 800 мл доматно пире, 800 гр домати на парчиња, 750 гр варен грав (бел, кафеав, шарен), 500 мл говедска супа, 450 гр мелено говедско месо, 150 гр слатка пченка, 3-4 чешниња лук, 2-3 благи, малку лути или лути феферони, 1 кромид, 1 стапче цимет, 1 лажица мајчина душица, 1 лажица рузмарин, растително масло за пржење сол и црн пипер по вкус.

Подготовка на чили грав со мелено говедско месо: Во големо тенџере загрејте малку масло и пропржете го сечканиот кромид додека не омекне. Ќе ви бидат потребни околу три минути. Додадете го сечканиот лук и пржете сè заедно уште една минута. Во тенџерето го додаваме меленото месо и го пржиме додека не порумени. Ќе ви требаат пет до десет минути. Додадете го варениот грав, слатката пченка и прелијте сè заедно со пастата и парчињата домат и говедско месо. Зачинете го гравот со сечкани чили пиперки, мајчина душица, рузмарин, сол и црн пипер. Додадете стапче цимет. Кога течноста ќе зоврие, намалете ја температурата, поклопете го тенџерето и сè заедно варете најмалку половина час. Идеално, чилито треба да се готви до два часа за да се спојат вкусовите. Извадете го циметот од тенџерето пред послужување. Послужете го чили-гравчето топло со парче домашен леб. 

Scroll to Top