Рецепт за јапонски палачинки

Она што ги разликува овие палачинки од другите е начинот на кој се печени, бидејќи важно е да бидат меки во средината, а горниот и долниот дел да бидат малку крцкави. Послужете ги за појадок, ужина или како уживање со вашето попладневно кафе.

Важна забелешка: За правилно да ги испечете овие палачинки, потребна ви е тркалезна метална тава или прстенести тави за колачи.

Состојки:
1 ½ шолја универзално брашно
3 лажички шеќер во прав
2 лажички прашок за пециво
½ лажичка сол
1 ¼ шолја млеко
4 лажички путер
½ лажичка екстракт од ванила
1 жолчка од јајце
3 белки
неутрално масло

Додатоци
путер
Јаворов сируп
шеќер во прав
сладолед
џем
овошје (јагоди, малини, боровинки, киви, ананас, мандарини…)

Подготовка:
Во поголем сад измешајте ги брашното, шеќерот во прав, прашокот за пециво и солта. Во друг поголем сад измешајте ги млекото, растопениот путер, екстрактот од ванила и жолчките додека убаво не се соединат. Во третиот сад ставете ги белките и со помош на рачен миксер матете ги околу две минути додека не се зголемат во волумен и не станат цврсти. Содржината од садот со млеко просејте ја во садот со брашно. Добро измешајте, но не грижете се ако останат некои мали грутки. Внимателно додадете една третина од изматените белки и нежно измешајте. Потоа додадете го остатокот од белките, па повторно нежно измешајте додека сè малку не се соедини.

Лесно подмачкајте ја тркалезната метална тава или прстенест калап за колачи. Загрејте ја ринглата на средно висока топлина. Соодветна тава подмачкајте ја со масло, ставете ја на шпорет, а во средината ставете метален калап. Наполнете го металниот калап до половина со тестото. Покријте ја тавата и оставете ја палачинката да се готви околу 5 минути, додека не се издигне до врвот на калапот. Со помош на шпатула полека подигнете ја палачинката за да видите дали дното е сварено. Ако е така, внимателно свртете го на другата страна заедно со металниот калап. Покријте ја тавата повторно и печете уште 5 минути. Проверете дали и вториот дел од палачинката е испечен и порумен, па ставете ја на чинија.

Послужете веднаш со преливот по ваш избор, за палачинките да не попуштат од стоење.

Scroll to Top