Рецепт за пилешко во кисело млеко

Состојки:

– 1 кг пилешко бело месо

– лажица сув билен зачин

– 1/2 лажичка мелена лута пиперка

– 1/2 лажичка пиперка

– една лажица сенф

– 3 јајца

– 400 мл кисело млеко

– 200 мл павлака за готвење

– 5-6 мали кисели краставички

– 200 гр гауда

Подготовка:

Пилешкото месо исечкајте го на поголеми парчиња и зачинете го со суви билки, лута пиперка, бибер и сенф. Добро измешајте сè за зачините да бидат рамномерно распоредени по месото.

Вклучете ја рерната на 200 степени. Јајцата се матат и се додава киселото млеко. Измешајте сè и измешајте го кремот за готвење.

Месото наредете го во огноотпорен или керамички сад премачкан со масло. Прелијте со кисело млеко, прелив со јајца и павлака (погрижете се месото да биде целосно покриено за да остане сочно при печењето).

Одозгора изрендајте ги киселите краставички и наредете ги листовите гауда.

Се пече во рерна 30 минути. Јадењето можете да го послужите со зеленчук, ориз, крокети или компири.

Scroll to Top