Рецепт за поховани топчиња од просо и блитва

Состојки:
200 гр филе ослич, 1 лажица јаболков оцет (8 g), 1 лажичка сол, 1 чешне лук, 12 гр лебни трошки, 4 јајца, 1 кафена лажичка зачини, 1 лажичка маслиново масло, 35 гр полутврдо сирење (гауда), масло за пржење.

Прилог:
200 гр каша од просо, 1 лажичка сол, 200 гр блитва, 2 супени лажици маслиново масло, четвртина од лажичка гранулиран лук, 1 кафена лажичка зачини, четвртина лажичка мелен пипер

Подготовка:
Од смесата обликувајте топчиња со големина на орев, виткајте во лебни трошки и пржете на масло. Сварете ја кашата од просо во солена вода и исцедете ја.

За гарнир, на загреано маслиново масло во тавче ставете исечкана блитва. Додадете кромид, сварено просо, зачини и црн пипер. Загрејте со благо мешање за да се соединат состојките. Благодарение на просото и блитвата, ваквиот оброк е богат со магнезиум, кој му е потребен на нашето тело за силни мускули и силни коски. Магнезиумот може да се најде и во семките и јаткастите плодови.

 

Scroll to Top