Рецепт за полнети урми

Состојки:

– 250 гр свежи урми

– 150 гр шеќер

– 160 гр мелени ореви

– 60 гр мелени бисквити

– 60 гр путер

– по потреба, ореви или бадеми (колку парчиња урми, толку бадеми или ореви)

Глазура:

– 160 гр темно чоколадо

– 1 лажица путер

– 2 лажици масло

– 4 лажици вода

Подготовка:

Во тенџере ставете шеќер и осум лажици вода и со мешање оставете да зоврие на тивок оган. Неопходно е шеќерот целосно да се раствори.

Додадете путер, ореви и бисквити и измешајте сè. Оставете ја смесата да се излади, прво на собна температура, а потоа во фрижидер.

Отстранете ги семките од урмите, во секоја ставете по бадем или 1/4 од семката од орев, а потоа рачно спојте ги урмите.

Доколку филот ви изгледа тенок, додадете уште малку мелени бисквити или ореви и убаво измешајте. На дланка земете малку од изладениот фил, развлечете го и покријте го урмата.

Доколку филот ви се залепи за раце, намачкајте ги дланките малку со вода, а потоа прелијте ги урмите со филот. Не ви треба многу филување, само колку да го покриете целата урма.

Чоколадото, водата, маслото и путерот се загреваат на пареа за да се растопи чоколадото.

Секоја урма премачкана со филот ставете ја на вилушка, прелијте ја со глазурата, неколку пати добро протресете ја вилушката преку глазурата, со нож извадете ја целата чоколада што се насобрала под вилушката и дури потоа внимателно ставете ја урмата на чинија.

Штом глазурата се стврдне во тенџерето, повторно растопете ја.

Оставете ги урмите малку да се изладат на собна температура, а потоа ставете ги во фрижидер за убаво да се стегне замрзнувањето. Изладените урми внимателно одвојте ги со нож од дното на садот во кој се изладени и ставете ги на плех.

Scroll to Top