Рецепт за слатко од дуњи со ореви и лимон

By

Состојки: 6 кг исчистени дуњи, 6 кг шеќер, 800 мл вода, 400 гр ореви, 3 лимони.

dobivaj vesti na viber

Подготовка: Исчистената дуња исечкајте ја на коцки. Потопете лимон во вода во која е растворена лажичка сода. Истурете шеќер во тава, истурете вода и варете. По дваесетина минути додадете ги дуњите, а потоа и оревите. Гответе додека овошјето не омекне. Лимонот исечкајте го на прстени и додадете го во слатката смеса. Исклучете го шпоретот, покријте ја тавата со чиста крпа. Кога ќе се излади, истурете го во тегли.

Ќе ви се допадне