Рецепт за тиквици со бело месо

Состојки:

– пилешко бело месо (шницли)

– 2 средни тиквички

– 3 домати

– сирења: фета и Трапист или кашкавал

– суви билни зачини, по вкус

– пиперка

– босилек

– ситно сецкани зелени (листови)

– 2 чешниња лук

Подготовка:

Подмачкајте го со масло огноотпорен сад, наредете ги тиквичките исечени на тенки прстени. Тиквичките можете да ги испржите и малку во суво тавче, за да не испуштат вода.

Посипете со суви билки, бибер и босилек.

Врз тиквичките наредете изматени и малку зачинети шницли, па посипете со сечкан лук. Потоа ставете уште еден ред тиквички, зачини за сува тревка, бибер и босилек.

Наредете ги пашканатот исечен на прстени над тиквичките, потоа распарчената фета и исечканите зелени (листови).

Ставете ја во рерна да се пече на 230 степени околу 20 минути.

Кога ќе се испече, изрендајте Трапист или друго тврдо сирење и вратете го во рерна (исклучена) да се растопи.

Тиквички со пилешко послужени со салата по желба.

Scroll to Top