Што да се јаде навечер без страв од дебелеење

Што да се јаде пред спиење и да не се дебелее? Според новото истражување, најдобро е да јадете мали порции грицки густи со хранливи материи и со еден макронутриент ако сте гладни после вечерата.

Овие закуски обезбедуваат чувство на ситост преку ноќ и одржуваат стабилно ниво на шеќер во крвта:

Овесни снегулки
Овесната каша е една од најдобрите намирници за спиење, бидејќи е богата со влакна. Тие се исто така добар извор на магнезиум, минерал за кој е докажано дека ја подобрува ефикасноста на спиењето. Сепак, прескокнете го засладувањето со шеќер.

Протеински пијалок
Протеински шејк со малку маснотии, без шеќер. Прво и основно, протеинот е важен за губење на тежината. Кога се комбинираат со анаеробни вежби, протеинот добиен од млеко може да помогне во градењето и обновувањето на мускулите.

Свежо сирење
Свежото сирење содржи 12 грама протеини на 1/2 чаша порција. Протеинот може да ја продолжи ситоста до утринските часови, додека триптофанот што го содржи може да ви помогне да имате добар сон.

Киви
Кивито е една од најдобрите намирници за јадење пред спиење поради повеќе причини. Студијата сугерира дека кивито може да го подобри почетокот на спиењето, времетраењето и ефикасноста кај возрасните со самопријавени нарушувања на спиењето. Второ, кивито е исто така нискокалорично и полно со хранливи материи, влакна, фолна киселина, калиум и витамини Ц, Е и К.

Бадеми
Бадемите можат да ја задоволат желбата за ноќни грицки, истовремено обезбедувајќи вредни протеини и се богати со магнезиум, минерал за кој е докажано дека ја ублажува несоницата. Бадемите се богати и со мелатонин, хормон кој помага во регулирањето на циклусот сон-будење.

Scroll to Top