Смути со кафе и цимет

Состојки за 4 лица:
2 лажички инстант кафе, 4 полни лажици овесни снегулки, 2 урми, 2 банани, 625 мл млеко по избор, 2 лажици чиа семе.

Подготовка:
Во дел од млекото потопете ја овесната каша и чиа семето. Оставете десет минути или по можност преку ноќ. Урмите користете ги како засладувач. Сите состојки ставете ги во блендер, сомелете ги во мазна маса, па истурете во чаши и посипете цимет па послужете.

Scroll to Top