(Видео) Живеам со тешка болест и немам наследено богатство од татко ми, третата ќерка на Аркан го раскажа својот живот 

Анѓела Ражнатовиќ е трето дете на Жељко Ражнатовиќ Аркан. Таа во интервју за каналот на Јутјуб „Вистински приказни“ открива детали за нејзиниот живот. Раскажува дека е во одлични односи со српската пејачка Цеца Ражнатовиќ, и нејзините брат и сестра, Вељко и Анастасија. Анѓела одговори на шпекулациите дека не е ниту богата, ниту пак наследила богатство од нејзиниот татко, Аркан.

„Јас сум Анѓела Ражнатовиќ, трето дете на покојниот Жељко Ражнатовиќ Аркан. Прво студирав грчки јазик на Филолошкиот факултет во Белград, а потоа се префрлив на Православниот Богословски факултет, каде што студирав систематска теологија. Веќе шест години работам во странска компанија како хонорарец. Предавам англиски на Азијци“, ја почнува животната приказна Анѓела.

Таа не работи по својата струка, бидејќи како што вели тешко е да добие постојана работа како наставник по веронаука во училиште, но и дека здравствената состојба не и го дозволува тоа.

„Веќе 12 години имам проблем со цревата. Докторите прво мислеа дека имам нервозно дебело црево, но мојата дијагноза е микроскопски колитис. Тоа е хронична болест, симптомите се, за жал, страшни. Нема лек. Единствено што помага се кортикостероидите кои се земаат на секои три месеци, иако, генерално, повеќе штетат отколку корист. Од 70 килограми паднав на 59“, раскажува Ражнатовиќ.

И покрај лошата здравствена состојба таа мора да работи шест дена во неделата за да стигне до плата од 40.000 до 42.000 динари.

„Никој не ми помага, ниту барам помош. И мислам дека никој не треба да ми помогне, да го потенцирам тоа. Имаше некои приказни дека сум полна со пари, кои сум ги наследила. Навистина ништо не наследив и мило ми е поради тоа. На животот гледам малку поинаку, низ призмата на христијанството. Верувам дека човек кој има пари не е автоматски среќен и задоволен. Се разбира, парите значат многу, полесно е да се живее. Но, искрено, јас лично никогаш немав пари, а немаа ниту моите деца“, вели ќерката на Аркан.

Анџела пораснала во Грција, каде се омажила нејзината мајка и каде живее и денес.

„Живеевме скромно, во стан под кирија. Мојот очув инвестираше во нашето образование. Одев во многу добри училишта, учев јазици, пеев во хорот. Сепак бевме средна класа“, рече Анџела која открива дека има двајца браќа, Георги и Гаврил, додека од страната на нејзиниот очув има девет.

Од мајка си има двајца браќа Ѓорѓе и Гаврил, а од татко му се девет.

„Михајло, Софија, и јас, Милена, Војин и Никола, Маша, Вељко и Анастасија. Од страната на мајка ми омилен ми е Ѓорѓе, заедно пораснавме во Грција и сме многу блиски, а од страната на татко ми омилен ми е Вељко. Се зборува дека можеби сме повеќе од деветмина, но јас не би зборувал за тоа сега. Можеби еден ден ќе прочитате за тоа во мојата книга“, вели Анѓела, која кажа дека е во одлични односи со српската пејачка Цеца Ражнатовиќ, како и со нејзините брат и сестра, Вељко и Анастасија.

„Секогаш со задоволство одговарам на повиците кога Цеца, брат ми и сестра ми ќе ме поканат на прослава, роденден или свадба“, вели Анѓела.