Емина Јаховиќ изнајмила аеродром во Истанбул, Саша Ковачевиќ ангажирал 200 статисти во Мароко: Најскапите песни и спотови на балканските пејачи 

Голем број јавни личности станаа ѕвезди поради добрите хитови. Некои од нив се подготвени да дадат голема суми на пари за песна, но и спотови, но на крајот тоа им се испаќа.

Емина Јаховиќ
Спотот за песната „Белград прича“ со Џенан Лончаревиќ, кој стана голем хит, наводно ја чинел околу 8.000 евра. Но, значителна сума пари вложила и за спотот за песната „Опет си сњом“ за кој дури го изнајмила целиот аеродром во Истанбул. Спотот е снимен на две локации Истанбул-Белград и важи за еден од нејзините најскапи проекти. За снимањето изнајмила авион, хеликоптер и Ламборџини.

Аца Лукас и Ивана Селаков
Дуетот на Лукас и Ивана „Омакло ми се“ чинел околу 12.000 евра. Меѓутоа, по неколку години се случи скандал меѓу долгогодишните пријатели поради нерасчистени сметки, па видеото беше отстрането од Јутјуб.

Аца и Ивана снимија вкупно четири дуети кои станаа големи хитови. Првиот „Далеко си“ го снимија во 2012 година, вториот „Омакло ми се“ излезе во 2014 година, кој наводно ги чинел 12.000 евра, а две години подоцна повторно ги вкрстиле гласовите во песната „Љубов у доба кокаина“.

Сепак, поранешните големи пријатели и долгогодишни соработници станале непријатели поради последниот дует „Сватови“ и нерасчистени сметки, па сите нивни видеа беа отстранети од Јутјуб.

Според изворите, проблемот наводно настанал затоа што Ивана и продукцијата која стои зад Лукас го објавиле видеото на нивните канали на Јутјуб.

Соработниците на Ејс барале таа да го повлече видеото од нејзиниот профил, но таа не сакала да го стори тоа, неговиот продуцент наводно ставил забрана за користење на ликот и делото на Лукас на Ејс, на што тој има право според договорот со пејачот. Продуцентот на Лукас тврдел дека за овој проблем единствено е виновна Ивана бидејќи не го испочитувала финансискиот договор што го имале.

Бобан Рајовиќ
Тој го има еден од најголемите хитови, „Усне боје вина“ за кој платил речиси 19.000 евра.

Песната е на Ромарио и легендарната Марина Туцаковиќ. Сепак, заедно со спотот песната го чинела значително повеќе, дури 35.000 евра.

Како што еднаш изјавил за тамошните медиуми, благодарение на таа песна конечно финансиски застанал на нозе, си ги вратил долговите и успеал да го сними третиот албум кој го чинел 95.000 евра.

Рада Манојловиќ
Рада за песната „Пола два“ ​​платила 20.000 евра, а како што во една прилика истакнала, смета дека вложените пари се исплателе затоа што песната била исклучително популарна и слушана.

Инаку, пејачката неодамна реши да ја прекине соработката со поранешниот менаџер по 15 години соработка.

Рада ја вработила својата сестра Маја за менаџер, и истакнала дека таа го направила тој потег за никој да не и наштети финансиски, како што наводно било претходно.

Адил Максутовиќ
Адил за баладата „Лаку ноч“ платил 25.000 евра и со неа победил на Гранд фестивалот во 2012 година.

Инвестицијата се исплатела, бидејќи тој заработил многу повеќе од песната. Адил само како награда на фестивалот добил дваесет и пет илјади евра и со тоа на стартот ги вратил вложените пари.

Ана Николиќ
Ана искеширала 30.000 евра за песната „Ромале ромали“ со која се натпреварувала на Беовизија во 2006 година.

Песната „Ромале, ромали“ се уште важи за најскапа песна. Ана му платила на Кики Лесендриќ, која ја напишал, дури 30.000 евра, пишува Блиц.

Наташа Беквалац
Наташа платила околу 30.000 евра за песната „Мала плава“, компонирана од Слободан Вељковиќ Цоби. Песната не и се допаднала на првото слушање, но станала една од нејзините најголеми хитови.

Александра Пријовиќ
Само за прикажување на песната „Звук тишине“ потрошила 40.000 евра. Таа инвестира многу пари во видеа.

Александра се прослави во натпреварот „Ѕвездите на Гранд“. Иако е мажена за Филип Живојиновиќ, кој потекнува од богато семејство, таа често истакнува дека никој никогаш не и дал ниту еден динар за да вложи во кариерата, туку сè сама создала.

Марија Шерифовиќ
Со оглед на тоа што песната „Молитва“ е прогласена за најдобра на Евровизија 2007 година, во филмската адаптација на оваа песна наводно биле вложени 75.000 евра. Марија ја претставуваше Србија на Евровизија со песната „Mолитва“.

Саша Ковачевиќ
Велат дека Саша е сопственик на најскапите спотови на поп музиката. Спотот за песната „Преварена“ е снимен во Мароко и на сетот имало повеќе од 200 статисти и актери.

Како што објавија локалните медиуми, ова видео е наводно најскапото досега снимено. На овој проект, како и на сите други досега, имал голема помош од неговиот брат Раде. Спотот наводно чинел 100.000 евра.

Scroll to Top