(Галерија) Колинда во народна носија ги бодреше хрватските фудбалери на Светското

Поранешната претседателка на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ, облечена во народна носија дојде во Катар да ги бодри хрватските фудбалери на мечот против Египет. Носијата беше карактеристична за местото Посавина и е направена од крут, тежок памук во беж боја, со надуени ракави и црвени украси.

dobivaj vesti na viber

„Дрес кодот на свечената платформа дозволува свечено одело или традиционална облека, односно народна носија. Инаку, таквкото правило се практикува и во дипломатијата. Народната носија е многу прифатен начин на облекување во свечени прилики. Така што ќе ме видите и во типични хрватски и црвено-бели комбинации и костими или комбинации, што мислам дека е одлична промоција на Хрватска. На крај, зошто да се мешате кога можете да се истакнете? Ова важи и за државите и за поединците“, рече Колинда таа за Дневникот „Нова ТВ”.

За потсетување, Колинда се најде во центар на внимание и на минатото Светско во Русија во 2018 година, кога ги бодреше фудбалерите со дрес на Хрватска. Друштво тогаш и правеше францускиот претседател Емануел Макрон. Натпреварот меѓу Хрватска и Египет заврши со победа на „коцкастите“ со 4:1.

Scroll to Top