Ѓоковиќ годинава заработил речиси 16 милиони долари

Новак Ѓоковиќ 2023 година ќе ја заврши како прв на АТП листата, а е убедливо прв кога е во прашање заработката од турнирски награди.

На сметката на Ѓоковиќ уплатени се вкупно 15.936.097 долари, втор е Шпанецот Карлос Алкараз со 10.753.431 долари.

Сума која ја заработи Ѓоковиќ на турнирите, околу 10 отсто одат кај тренерот Горан Иванишевиќ.

Новак Ѓоковиќ следната година ќе се обиде да ја пробие границата од дури 200 милиони долари. Само од турнирите тој во кариерата заработил 180.643.353 долари.

Scroll to Top