Ирена Јакичиќ е прогласена за Кралица на Хрватска за 2023 година

Ирена Јакичиќ од Загреб е прогласена за Кралица на Хрватска 2022 година, која ќе ја претставува земјата на изборот за Кралица на светот што ќе се одржи следната година.

dobivaj vesti na viber

Титулата прва принцеза, која ги презема нејзините должности во случај на отсуство на кралицата, ја доби Јосипа Хадровиќ, која ја доби и лентата за кралица на елеганцијата, а втора принцеза стана Ана Ламбаша. Луција Мишан ја освои титулата кралица на личноста, Ема Широки кралицата на фотогеничност, а Ана Бакула ја освои титулата кралица на медиумите.

Девојките пред јавноста се претставија во неколку изданија. Во луксузни венчаници, потоа во костими за капење и во свечени фустани.

Меѓу 15 кандидати, жирито ја изгласа Ирена за победничка.

Scroll to Top