Лепа Брена била дадилка, Нина Бадриќ продавачка, а Емина Јаховиќ синоптичар: Познатите пред да станат славни

Патот до успехот е трнлив, а за тоа говори и фактот дека многу јавни личности пред да станат познати морале да се занимаваат со разни работи за да го олеснат животот. Пред јавниот живот, славата и популарноста, многу пејачи од Балканот се занимавале со професијата за која се школувале, а некои биле принудени и на тешка физичка работа, но и да работат на пазар.

Пред да ја освои цела поранешна Југославија со својата песна и да стане Лепа Брена, Фахрета Јахиќ работела како бебиситерка во едно белградско семејство. Неколку години подоцна се испоставило дека Брена била бебиситерка кај пејачката Ана Стејдохар.

Гоца Тржан открила дека никогаш не чекала да и паднат пари од небо, туку почнала да работи и да заработува уште од рана возраст. Не бегала од ниту една работа, па како тинејџерка продавала сладолед.

Пред да стане позната, пејачката Индира Радиќ живеела во Загреб, каде работела како медицинска сестра во болница.

Оља Карлеуша работела како продавачка во бутикот на пејачката Лела Андриќ, која подоцна и помогнала да го издаде првиот албум. Во бутикот работела и Нина Бадриќ. Во една прилика во бутикот дошол Дино Дворник и ја слушнал како пее, а веќе следниот ден имала можност да го сними својот албум.

Нада Обриќ 11 години била адвокатка во општина Сараево, додека Романа Паниќ работела во печница за кафе, а по војната продавала и кафе на пазар. Ѕвездата на „Гранд“ Надица Адемов пред нејзината популарност и слава имала тезга на пазар.

Емина Јаховиќ од Нови Пазар, пред својата музичка кариера била синоптичар во Нови Пазар. Сакала да биде славна, па поради таа причина избрала телевизија, а во исто време заработувала и џепарлак.

Гога Секулиќ работела како водителка на радио, додека Драгана Тодоровиќ, попозната како Јана, работела како професорка по музичко образование во Косово.

На самиот крај на основното училиште, Тома Здравковиќ се испробал како актер. Бил член на аматерскиот театар во родниот Печењевац кај Лесковац. Се занимавал и со физика во лесковачката болница, а потоа Силвана го открила во една кафана, каде што пеел, како што самиот рекол, на одбран број гости.

Дека нема леб без мотика најдобро покажува пејачот Харис Џиновиќ кој копал канали и продавал новогодишни честитки.

Дино Мерлин немал поддршка од родителите и околината во намерата да се занимава со пишување, компонирање и пеење, па за него снимањето на неговата прва плоча било сон за кој долго време сонувал. Тешка физичка работа вршел каде што треба, а трета смена работел во фабриката за лагери „Вогошќа“ каде се склопувал легендарниот „голф 1“.

Милица Павловиќ во едно интервју на почетокот на кариерата изјавила дека пред „Ѕвездите на Гранд“ работела во печатница во Швајцарија, а од платата што ја земала таму ја реновирала кујната на баба и дедо и во Доњи Буниброд.

Ниту почетоците на Момчило Бајагиќ Бајага не биле толку светли, тој продавал марами од кинеска свила во улицата Кнез Михајлова во Белград.

Сања Маринковиќ пред да стане ТВ лице, по студирањето новинарство заминала во Лондон, каде најпрвин работела во пекара и продавала пецива, а подоцна се вработила во бутик, за да преживее во овој скап европски град.

Пред да почне да работи како водителка во тогашната „БК Телевизија“, атрактивната бринета и денес една од најпопуларните водителки Сања Кужет џепарлакот го заработувала на друг начин, а тоа е манекенството.

Актерот Андрија Милошевиќ еднаш призна дека продавал весници за да заработи леб, додека Милан Динчиќ Динча работел како келнер.

Scroll to Top