Ме силуваше газда на локал во Македонија, открива ќерката на српскиот текстописец Мики Јовичиќ

Мики Јовичиќ беше текстописец на скоро две илјади песни, од кои најмалку двесте хитови, а само за Шабан Шаулиќ напиша триесетина. Но, ретко кој ја знае животна приказна на неговата ќерка Олга, која ја има од бракот со пејачката Зорица. Јовичиќ го имаше и синот Зоран , а со пејачката Вања најмладиот син Стефан.

Неговата ќерка Олга сега во својата голема исповед , а пренесе  Блиц.рс откри дека некогаш била силувана во Македонија. По разделбата на родителите имала многу перипетии во животот, а по смртта на мајка си ги памти најтешките денови.

„Брат ми ме тепаше и не можеше да се грижи за мене. Мајка ми е Македонка, па тој ме испрати во Македонија да останам кај моите роднини, велејќи дека таму ќе се грижат за мене. Но, таму куќата беше полна, не бев добредојдена. Им кажав дека си одам дома, но јас отидов во Скопје. Сакав да привлечам внимание. Никој од нив не дојде да види што правам, им беше гајле. Сакав само да привлечам внимание, тоа не се случи. Потоа отидов во Црна Гора со една другарка од Пожаревац, за да работиме , иако сме малолетни“, раскажува Олга Јовчиќ и додава:

„Го излажавме газдата дека имаме искуство и дека имаме 18 години. Првата вечер дојде полиција, виде дека сме малолетни, сопственикот се шокираше. Полицијата ме праша дали сум побегнал од дома, им кажав чија ќерка сум и дека немам каде да одам. Ги замолив да ме пуштат. Еден ден во кафеаната свири песната на татко ми, песна што тој ја напиша за Шабан. Дојде еден постар господин, архитект. Ме прашува од каде ги знам старите народни песни, велам дека татко ми ги напишал. Вели дека лично не го познава, но како да живеел со него поради неговите песни. Се отвори, ме праша што се случува со мене, ме слушна како плачам. Реков дека не знам што ми е, но немам пари ни за да одам на лекар затоа што имав проблеми со главата. Сакав да одам во Скопје, да живеам таму, затоа штедев пари. Сè уште живеам таму до ден-денес. Ме повика во собата, ме праша колку пари ми требаат. Реков дека не знам. Извади 5.000 евра, се шокирав. Чичко Рајко од Цетиње, не се сеќавам на неговото презиме. Ме замоли да дадам пари однапред за станот, да одам на преглед и да ја снимам главата“, открива Олга.

Но тука се случуваат најстрашните работи во нејзиниот живот. “ Платив куќа во Скопје една година однапред и запознав сосетка која имаше 28 години. Пиевме кафе, таа ја знаеше мојата цел, дека сакам да добијам државјанство, да работам, таа знаеше се. Ми рече дека работи во кафеана за викенди и дека некогаш можам да одам со неа. Отидов, на околу 100 километри од градот Скопје, таму отидов кај сопственикот на локалот со неа, 55-годишен маж. Местото дури и не ми се допадна. Сосетката беше келнерка за викендите, но таа не работеше тој ден, седевме и разговаравме. Ја чекав да се подготви. Не можев да помислам дека некој може да ме силува. Беше нормален, ми се обраќаше со „сине“, рече дека ќе ми помогне околу моето државјанство. Спиев кај неа, утредента требаше да одам со автобус до Скопје, тој ми понуди да вози, а таа остана, што ме изненади. Само што влегов во автомобилот, по две минути ми ја стави раката и ми рече: „Толку си мила, убава“. Го прашав: Што ти е? „Верувај што може да се случи. Реков дека не ми е добро, дека сум невина. Тој потоа ми рече: „Ти си српска кучка што дошла да се ебе, јас познавам луѓе како тебе“.

Му реков дека имам семејство овде, дека мајка ми е Македонка, а тој само се паркираше. Се обидов да земам телефон, не знам ни на кого да му се јавам … Ме удри и ми рече: „Сакаш ли да те тепам, па дека можеме да уживаме или ќе си фина со мене и уживаш?“. Бев скршена од болката. Чувствував силна болка, и тука замре мојот сон за љубовта, открива Олга.

Scroll to Top