На Чедомир Јовановиќ му е откриен тумор на ‘рбетниот мозок, пишуваат српските медиуми

By

Во текот на денешниот ден пристигнуваат спротивставени информации за здравствената состојба на лидерот на српската ЛДП, Чедомир Јовановиќ.

Јовановиќ веќе шест дена е во болницата „Драгиша Мисовиќ“, каде се пријавил поради силна болка во градите и стомакот. Како што беше кажано претходно денес, Јовановиќ имал болка предизвикана од плеуритис – воспаление на белодробното ткиво, како и дека добро реагирал на терапијата и дека се наоѓа во стабилна состојба што не е опасна по живот.

Сепак, вечерва се појавија нови информации, според кои на Јовановиќ му бил дијагностициран тумор, за кој се верува дека е бениген. Наводно, туморот бил пронајден на ‘рбетниот мозок.

Според овие извори, наодите на стручниот совет укажуваат дека туморот е бениген и ќе може да се отстрани со операција, но потребни се дополнителни тестови за да се постави конечна дијагноза.

Јовановиќ беше хоспитализиран и во јули минатата година, но тогаш поради коронавирус и тешката клиничка слика. Поради отежнато дишење и општа слабост, политичарот беше поврзан на кислородна поддршка неколку дена, а по напуштањето на болницата, тој самиот рече дека „кислородот му ја спасил главата“.

 

Ќе ви се допадне

Watch Naruto: Shippuden (Dub) Episode 498 (https://animeflix.nl/m/5djy/ep-498) at ANIMEFLIX death note animeflix

Watch KonoSuba: God's Blessing on This Wonderful World! Episode 5 (https://animeheaven.pro/m/0Ar/ep-5) at AnimeHeaven animeheaven bleach