Не сакав кариера во странство, мојата земја ми беше доволна

By
Еден од најголемите српски актери Љубиша Самарџиќ почина на 81-годишна возраст. Тој со години наназад ретко се појавува во јавноста. Неговиот документарен филм, „Панта реи“ го отвори Белградскиот фестивал на документиран и краткометражен филм во март оваа година, а набрзо потоа тој го даде своето последно интервју.Во интервјуто за весникот „Денес“ тој говореше за филмот, неговата тема и својата кариера, за својот документаристички првенец, југословенската кинематографија, зошто го избрал филмот, а не театарот и уште многу…Ви ги пренесуваме интервјуто во целост.Како настана филмот „Панта реи“ кој го отвори Мартовскиот фестивал?

dobivaj vesti na viber

Ќе ви се допадне