Новак Ѓоковиќ боледува од орторексија

By

Познатиот светски лекар Јург Хосли тврди дека Новак Ѓоковиќ е психички зависен од здрава исхрана и дека боледува од орторексија, болест која предизвикува  нарушување на организмот слично како булимија или анорексија.

„Новак е долго време на специфичен режим на исхрана која подразбира консумирање билки, а потполно исклучување на месото од исхраната. Знаев дека нема долго да издржи со ваков начин на исхрана, организмот не го поддржува тоа. Сега сите ги гледаме последиците од неговото нарушување во исхраната. Тој вид нарушување е болест наречена орторексија која навидум дејствува како здрава исхрана. Затоа Новак не е свесен за последиците“, напишал Хосли на социјалните мрежи.

„Ѓоковиќ практикува исхрана која воопшто не вклучува шеќер, а тоа е штетно за неговиот организам. Повремено спортистот почнува да чувствува голем замор, има воспаление, алергии, интолеранција на одредена храна. Тој е подложен под стрес, спие многу малку. Исцрпен е психички, чувствува нервоза“, ги опишал Хосли симптомите на болеста.

Докторот вели дека заздравувањето е возможно, но само ако Новак се врати на нормалниот начин на исхрана.

„Неопходно е да почне да внесува јаглерохидрати и шеќери, но постепено за да се навикне организмот“, рекол тој.

Ќе ви се допадне

Watch anime online for free at ANIMEFLIX darling in the franxx animeflix

Watch anime online for free at AnimeDao nisekoi animedao

Website https://kissanime.mx: Watch Doraemon the Movie: Nobita and the Windmasters kissanime Episode Full kissanime gogoanime

WCOStream: Blocker Gundan IV Machine Blaster anime episode 12 online free at https://wcostream.cc close enough wcostream

V4 phpfox: https://v4.phpfox.com/kissanimemx

Pozible: https://www.pozible.com/profile/online-kissanime