Објавен трејлерот за втората сезона на серијата „Јужен ветер“

На 25 февруари ќе почне да се прикажува втората сезона од популарната српска серија „Јужен ветер“. Продуцентите го објавија официјалниот трејлер за серијата која ќе оди секоја сабота и недела од 20 часот на РТС 1.

Според приказната, кралот на српското подземје, Петар Мараш (Милош Биковиќ), е поразен во улична војна против државата. Властите ги напаѓаат неговата работа, пријателите, семејството и животот.

Освен Биковиќ, во серијата глумат и Миодраг Радоњиќ, Предраг Мики Манојловиќ, Александар Берчек, Богдан Диклиќ, Јована Стојиљковиќ, Оксана Акиншина, но и холивудските ѕвезди Ерик Робертс и Вилијам Болдвин. Креатор на серијата е Милош Аврамовиќ, а сценарист е Петар Михајловиќ. Серијата има неколку режисери – Милош Аврамовиќ, Љубомир Божовиќ, Немања Чераниќ, Данило Бечковиќ и Мирослав Стаматов.