Од корона почина основачот на групата „Рокери с Мораву“

Бранислав Анѓеловиќ Бане, еден од основачите на популарната југословенска група „Рокери с Мораву“, почина од корона на 76 години. Веста на социјалните мрежи ја потврди неговата најмлада ќерка Дијана.

dobivaj vesti na viber

„Рано утрово го загубивме татко ми Бане, музичка легенда на Балканот. Имаше операција на колкот, меѓутоа се зарази со корона, а компликациите довеле многу брзо до негова смрт. Бане ќе го паметат милиони фанови, од неколку генерации, кои сите уживаа во скечевите на ‘Рокери од Мораву’ и рок-фолк пародиите по кои беа добро познати. Тато, се надевам дека ќе почиваш во мир и ќе си на подобро место“, напиша таа.

Групата се појави на југословенската музичка сцена во 1977 година со песната „Стојадинка овце шиша“. Анѓелковиќ ја напушти групата по 11 години заедничка работа. Тој со години не се појавуваше во јавноста и малку се знае за неговиот живот по напуштањето на групата. Но, песните кои ги направи со „Рокери с Мораву“ и денес се големи хитови: „Дај рибу“, „Мали Милоица“, „Удао сам ташту у Бајину Башту“, „Турио Љубиша пиво да лади“, „Жеље, честитке и подрави“, „Сењорита порфавор“ и други.

 

Scroll to Top