Почина легендарниот хрватски актер Перо Квргиќ

By

Познатиот хрватски актер Перо Квргиќ почина на 94 години во Загреб. Легендарниот театарски, филмски и телевизиски актер ја помина последната година од својот живот во Домот за стари лица во Лажинска.

Роден е во Моравице во Горски Котар на 4 март 1927 година. Во својата долга кариера глумеше во сите поголеми хрватски театри, а често играше и во филмови и ТВ-серии. Тој имал над 190 улоги во својата кариера. Својот 90. роденден го прослави со „Стилске вјежбе“ на театарската сцена.

Во својата кариера тој доби многубројни награди вклучувајќи ја и наградата за животно дело „Владимир Назор“. Од поранешниот претседател на Хрватска, Стјепан Месиќ, беше одликуван со Орден на принцот Бранимир за исклучителен и долгорочен придонес во културата на Република Хрватска, а во 2007 година доби ѕвезда на хрватската улица на славните на шеталиштето „Слатина“ на Опатија.

Ќе ви се допадне

AnimeKisa Watch english anime Online in HD for FREE

AnimeBee Watch english anime Online in HD for FREE

Watch Blue Gender Episode 26

Watch Prime Rose Episode Full

Behance: https://www.behance.net/gogoanimelol

Nootheme: https://nootheme.com/forums/users/gogoanimelol/