Почина српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ

By

Kултниот српски и југословенски режисер и сценарист Горан Паскаевиќ почна на 74 години во Париз. Веста за смртта ја соопшти семејството.

Паскаљевиќ има режирано преку 30 документарни и 13 играни филмови. Паскаљевиќ го режираше и филмот „Буре барут“ по текст на Дејан Дуковски за кој ја доби престижната награда на критичарите за најдобар европски филм во 1998 година.

Еден од најпознатите долгометражни играни филмови на Паскаљевиќ е „Чувар на плажата во зимскиот период“.

Ќе ви се допадне