Ревија во чест на Јованка Броз, 23 дизајнери потсетија на стилот на сопругата на Тито

Во рамки на 50-тото издание на модната недела на Лореал, во Палатата Србија се одржа ревијата „Јованка во бои“, во знак на почит на Јованка Броз, каде што се поајавија голем број јавни личности.

dobivaj vesti na viber

Претставени биле креации на 23 дизајнери од Србија и републиките на поранешна Југославија, инспирирани од софистицираноста и елеганцијата на поранешната прва дама. Креациите биле направени од оригинални материјали кои Јованка Броз ги добила на бројните патувања со другиот Тито.

Ревијата била дел од поширокиот проект „Јованка во бои“, кој го прикажува наследството што семејството на Јованка Броз го добила по нејзината смрт, а опфаќа околу 3.000 артефакти – нејзини фустани, комплети, чевли, додатоци, како и скици, фотографии и други предмети.

„Ревијата е почит кон Јованка Броз, уникатна фигура во нашата историја и нејзиниот моден стил“, изјавила Маја Недељковиќ Давидовац, моден дизајнер и костимограф.

На ревијата се појави и сопствената сестра на Јованка Броз, Нада Будисављевиќ.

Scroll to Top