Србија го објави списокот на песни и пејачи кои ќе се натпреваруваат за Евросонг

By

Србија го одбра списокот на песни и пејачи кои ќе се натпреваруваат на следната Евровизија во Торино. На списокот има 36 песни и учесници.

dobivaj vesti na viber

Новиот претставник и песна за Евровизија ќе ги избере низ две полуфиналиња кои ќе се одржат на 3 и 4 март и финалето на 5 март. Претходно на изборот биле пријавени 150 изведувачи.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ANĐELINA (@angellinaofficial)

Меѓу 36-те избрани има голем број познати имиња. Едно од нив е и фолк пејачот Аца Лукас, кој ќе настапи со песната „Оскар“. Ќе се натпреварува и младата хрватска пејачка Анџелина со песната „Оригами“, а на списокот и е Гоца Тржан.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sara Jo (@sarajoofficial)

Таа ќе настапи со песната „Фитиљ“. Сара Јо која неодамна излезе со дует со Франко Бателиќ е на списокот натпреварувачи. Таа ќе се натпреварува со песната „Мушкарчина“ (Забрането овошје), која ја напиша популарниот текстописец Коби.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by HURRICANE (@hurricane_official)

За потсетување, Србија минатата година на Евросонг ја претставуваше групата „Уриганки“, со песната „Локо Локо“. Девојките предизвикаа големо внимание во изборот во финалето, кое на крајот го завршија на 15 место.

 

Ќе ви се допадне

watch animes. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

anime sites ANIMEFLIX Fairy Tail (Dub)

ANIMEFLIX Attack on Titan (Dub) Episode 23

ANIMEFLIX So I'm a Spider, So What? Episode 18

ANIMEFLIX Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai Episode 12

JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind (Dub)

tải go88