Таа беше најубавата актерка во поранешна Југославија, се омажи за странец и доживеа пекол, за децата се бореше со години

Душица Жегарац имаше завидна кариера во Југославија, многумина ја сакаа, а нејзината животна приказна малкумина остави рамнодушни.

Имено, Душица ги жртвувала студиите по медицина и се посветила на актерството кога како средношколка случајно била забележана и ангажирана за успешниот филм „Деветтиот круг“, пишува „Блиц“.

Таа беше во брак со момчето од Лисабон, Педро Масан де Аморим, а по разводот започнал нејзиниот „пекол“.

– Мојата „Лисабонска приказна“ сепак ќе остане моја. Тоа е премногу интимно и не ми припаѓа само мене, тоа е дел од животот и на моите деца. Таа приказна отсекогаш го заинтригирала и интересирала не само филмскиот свет. Отсекогаш знаев дека не можам да го спречам или контролирам, но можев да го игнорирам. Приказната припаѓа на едно од оние наречени недоразбирања. Но и незрелоста и културните разлики. Педро студирал и живеел во Белград десет години. Бевме заедно неколку години и планиравме за иднината. Но, тогаш започнаа проблемите. Потекнуваше од угледно португалско семејство каде се знаеше каде припаѓа жената. Овде, во Белград, работев и бев позната, а тој ми беше сопруг, а потоа татко на моите две деца. На почетокот сето тоа функционираше, но со текот на времето се покажа дека не е толку едноставно. Кога се појави прашањето каде ќе живееме, бев подготвена да се откажам од се бидејќи мислев дека моето семејство е на прво место, па заедно отпатувавме во Португалија. А потоа пукна затоа што се покажа дека разликите во моделите, културните и семејните, како и разликите во разбирањето на личната природа се многу посериозни отколку што бевме свесни јас и тој“ изјави претходно Душица за „Café24“.

На прашањето дали нашла поддршка кај неговите родители, Душица тогаш одговорила:

– Знаете, денеска мислам дека и тие беа затечени и збунети. Јас бев таа што мораше да се прилагоди и да се вклопи во семејството и нивното разбирање за бракот. Бев некој што не го познаваа, странец и актерка. Ова старо португалско семејство било традиционално и конзервативно. По две години неизвесен и турбулентен живот меѓу Белград и Лисабон, беше јасно дека бракот се распаѓа, дека нема да можеме да продолжиме заедно. Она што е најтешко во вакви случаи, а што претставува најголема драма и трагедија се децата. После низа непријатни ситуации и настани, морав да влезам во борба за децата“, рекла таа.

Според неа, разводот траел околу седум години, а најтешка и била борбата за децата.

– По низа непријатни ситуации и настани морав да влезам во борба за деца. По две и пол години успеав да ги вратам во Југославија и да ги донесам дома. Пред да ја започнам таа најважна битка, луѓето ми велеа да кревам раце, дека животот продолжува. Каде понатаму? За мене немаше живот без нив! И успеав – изјавила актерката во интервјуто.

Душица почина на 24 мај 2019 година, а една недела подоцна, на комеморацијата одржана во нејзина чест присуствуваа семејството, колегите и пријателите.

Scroll to Top