(ВИДЕО) Балканот во ШОК И ТАГА – Почина прочуениот актер

By
Глумецот почина на 87 годишна возраст, а последната улога во која го гледавме беше во филмот „Монтевидео, Бог те видео“.

dobivaj vesti na viber
Прочуениот српски театарски и филмски актер, режисер и книжевник Томо Курузовиќ, е роден во 1930 година во Сараево. Заврши на ФДУ во класата на професори Јозе Лауренчиќ. Академијата за театрите и филмот заврши во 1953 година, а дипломираше во 1957.

Таткото и мајката му работеле во театарот, па Томо од петтата година ги играше децките улоги. Во југословенскиот драмски театар почна да настава за да студира глума.

 

Една од неговите најзапазени адаптации и драматизација е монодрамата Питер Пепо Бандиќ (Бранко Чопоќ), кој го толкуваше.

Направи преку 40 режии и поголем број на театарски парчиња. Драматизираше и ги адаптираше делата на Петра Кочиќ, Бранка Чопиќ, Коста Трифковиќ, Меше Селимовиќ, Јована Стерија Поповиќ.

 

 

Томо Курзовиќ беше најпознат по улогата на прочуениот Мисирца, во култната серија „Враќање на отпишаните“, по која на многумина ќе им остане врежан во сеќавањето.

Ќе ви се допадне