(Видео) На концертот на Раста во Загреб настана хаос, реагира и полицијата

Настапот на Стефан Ѓуриќ-Раста, еден од водечките регионални поп-фолк рапери, во клубот The Best на загрепски Јарун во петокот вечерта предизвика гнев кај поголема група посетители, од кои многумина беа малолетни.

Поради ситуацијата, за што сведочат драматичните фотографии од метежот и хаосот на влезот, таа вечер морало да реагира и полицијата, а родителите на децата што биле присутни велат дека во еден момент се појавила и интервентната единица. Сепак, немаше поголеми инциденти.

Српскиот изведувач, кој го промовира својот филм „3211“ во Хрватска, предизвика голем интерес кај публиката и го распродаде концертот во „Бест“, но многумина на влезот во клубот наидоа на непријатно изненадување.

Организаторот „Арт мјузик адрија“ им забранил влез на помладите од 16 години, а бидејќи повеќето од публиката била помлада од пропишаната возраст, морале да чекаат во долга редица со часови. Тврдат дека никој не ги известил децата и родителите за правилата.

Исто така, како што се наведува во објавата на „Фејсбук“, некои деца на возраст од 12 и 15 години не успеале да влезат во клубот и покрај двочасовното чекање и тоа што биле придружувани од своите родители.

@buljacema ❤️‍🩹. #rasta #fypシ #goviral #thebest ♬ original sound – ema

Пожарот на социјалните мрежи дополнително го подгреа дискусијата за тоа кога навистина им е дозволено на децата да одат на концерт и дали нивните родители смее да ги придружуваат. Видеата од клубот објавени на социјалните мрежи откриваат колку клубот бил преполн.

Текстот (Видео) На концертот на Раста во Загреб настана хаос, реагира и полицијата е превземен од МАКФАКС.

Scroll to Top