Во чест на Оливер Драгојевиќ во Сплит се слави неговиот роденден

Поминаа 4 години откакo почина легендарниот пејач Оливер Драгојевиќ, чии песни оставија трага на хрватската музичка сцена. Денеска во негова чест во родниот Сплит ќе се слави неговиот роденден. Легендарниот музичар Оливер Драгојевиќ денеска ќе го прославеше својот 75 роденден.

Во родниот Сплит ќе се организира прославата на роденденот на музичарот кој е роден и цел живот живеел во Сплит, а настанот ќе се одржи во Стари плац, во рамки на Spleat Advent.

Оливер е роден на 7 декември 1947 година и наводно го добил името по ликот на Оливер Твист. Израснал во големо и сиромашно семејство, за кое често зборувал во текот на животот.

„Бевме многу. Куќата беше полна, и по триесетина спиевме во кујната, ходникот, дворот. Кога ќе одевме на море, одевме на екскурзии. Затоа што со баба и дедо, кои тогаш се уште беа живи, едноставно немаше место за секого“, изјавил Оливер во една прилика.

Иако имале малку, биле среќни, а целото семејство обожавало музика и пеење. Затоа музиката била исклучително важен дел од воспитувањето на Оливер. Тој никогаш не бил сигурен кога започнала неговата кариера, но првите настапи ги имал на 10-годишна возраст.

Неговата детска љубов кон пеењето станала посериозна кога се запишал и на крајот се откажал од музичката насока на Вишата педагошка академија. Оливер уште пред да наполни 20 години настапил на Сплитскиот фестивал со песната „Пицаферај“. Иако сакал да се откаже после тоа, бил охрабрен од блиските, а тоа што се случи потоа, никој, па ни самиот Оливер, не можел да го очекува.

Од 1975 до 1992 година, Оливер настапувал на Сплитскиот фестивал, каде што 10 пати ја освојувал наградата на публиката и 8 пати наградата на жирито. Покрај Сплитскиот фестивал, настапувал и на бројни други фестивали, од кои најистакнат бил фестивалот „Твојот најголем хит сезонава“, каде победил со песната „Прво мое пијанство“.

Долги години настапуваше на фестивали, а неговата дискографска кариера ја започна со плочата „Љубавна песна“ од 1975 година. Неколку години подоцна, тој ги објави некои од неговите најпопуларни хитови кои се слушаат и денес.

Голем успех доживеа и со песната од 1993 година наречена „Цесарица“, која денес малкумина ја знаат, а која беше проследена со бројни легендарни љубовни, но и тажни песни.

Оливер остави трага на хрватската музичка сцена, а колку го сакаа често покажува и неговиот роден Сплит, каде често се одржуваат настани во негова чест. Така на неговото збогување се собраа повеќе од 10.000 луѓе кои со песна, сирени од бродови и факели го испратија омилениот пејач. Неговите песни често можат да се слушнат на трибините за време на натпреварите на хрватските клубови. Го сакаа и колегите кои нему му ги посветуваат своите концерти.