Во Србија откриен е нов инсект, кој го доби името на Новак Ѓоковиќ

By

Новиот инсект пронајден во Србија, именуван е по светскиот тенисер број еден Новак Ѓоковиќ. Откриене нов вид на пештерски инсект за науката, кој го добил името „Дувалис Ѓоковиќ“,  во чест на трофејниот тениски шампион Новак Ѓоковиќ.

dobivaj vesti na viber

Уникатниот пештерски предатор е пронајден во Симина Јама, на планината Повлен. Новиот вид и Новак имаат заеднички карактеристики – брзина, сила, издржливост, способност за преживување во сурова средина, објаснуваат научниците. Тие истакнуваат дека овој инсект е предатор во подземната средина, а Новак фигуративно е на тенискиот терен, објавено е во реномирано меѓународно зоолошко научно списание Annales Zoologici Fennici, на Биолошки факултет во Белград.

Ѓоковиќ сподели фотографија на Инстаграм со оваа информација и напиша „Нов инсект пронајден во западна Србија, именуван е по мене“, напиша тенисерот.

Новиот вид за науката го опишале проф. д-р Среќко Ќурчиќ и д-р Никола Весовиќ од Универзитетот во Белград – Биолошки факултет, како и ентомологот и биоспелеолог Драган Павиќевиќ од Белград. Типските примероци од овој вид ги собрале биоспелеолозите Милош Кураица, кој е и еден од авторите на овој научен труд, како и д-р Ива Њуњиќ.

„Дувалис Ѓоковиќ“ е многу редок и тесно локализиран вид на инсект мушичка, се вели во соопштението на Биолошкиот факултет.

„Се населува во јамата на Сима и не може да се најде никаде на друго место во светот. Тоа е мал, целосно слеп и депигментиран вид на инсект со долги нозе и антени. Многу е брз и грабливец, а се храни со други мали животни кои се населуваат“, пишува во соопштението.

Се смета дека видот е многу стар, а неговите најблиски роднини ја населуваат западна Србија и се врзани за почвата на планината Маљен и пештерски структури во околината на Ваљево.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nikola Vesović (@insects.veson)

Ќе ви се допадне