ДИГИТАЛ

Паметните телефони стануваат сè посакпи, па луѓето сè повеќе им се враќаат на обичните

Обичните телефони или таканаречените глупи, за разлика од паметните стануваат сè попопуларни и побарани меѓу купувачите, особено тука на Балканот, пренесува smartlife.rs. Ова е затоа што …

Паметните телефони стануваат сè посакпи, па луѓето сè повеќе им се враќаат на обичните Прочитај повеќе »

Најстуденото место во светот стана потопло за 38 степени, научниците измерија рекордни повисоки температури на Антарктикот

Научниците на Антарктикот месецов измерија многу високи температури. Тие рекоа дека на најстуденото место на светот, сега измериле температура која е повисока за 38 степени …

Најстуденото место во светот стана потопло за 38 степени, научниците измерија рекордни повисоки температури на Антарктикот Прочитај повеќе »

Руски тајни агенти заплениле луксузни часовници вредни милиони во Швајцарија

Агенти од руските тајни служби заплениле милиони долари вредни часовници од продавница од Швајцарија, како резултат на санкциите кои оваа земја ѝ ги нанесе на …

Руски тајни агенти заплениле луксузни часовници вредни милиони во Швајцарија Прочитај повеќе »

Илон Маск размислува за нова социјална мрежа

Основачот на „Тесла“ Илон Маск, планира да создаде нова сопствена социјална мрежа. Милијардерто претходно го критикуваше „Твитер“ тврдејќи дека оваа платформа не дозволува слобода на …

Илон Маск размислува за нова социјална мрежа Прочитај повеќе »

Од „Шоуто на Труман“ до „Зараза“: Филмови кои ја предвидоа иднината

Многу дела од седмата уметност се познати по тоа што децении пред да се појават одредени појави, тие носеа сосема јасни пораки за нив. Во …

Од „Шоуто на Труман“ до „Зараза“: Филмови кои ја предвидоа иднината Прочитај повеќе »

Портретот на Мерилин Монро што го наслика Енди Ворхол ќе стане најскапата слика од 20 век

Портретот Shot Sage Blue Marilyn на Мерилин Монро, што го наслика Енди Ворхол, ќе се продава на аукција во мај. Се проценува дека вредноста на …

Портретот на Мерилин Монро што го наслика Енди Ворхол ќе стане најскапата слика од 20 век Прочитај повеќе »

Русите прават своја верзија на „Инстаграм“, „Росграм“

Русите решија да направат своја верзија на една од најпопуларните социјални мрежи „Инстаграм“. Рускиот „Инстаграм“ го нарекоа „Росграм“, а ќе стартува на 28 март и …

Русите прават своја верзија на „Инстаграм“, „Росграм“ Прочитај повеќе »

(Видео) Руска инфлуенсерка во солзи затоа што го изгуби „Инстаграм“

Откако беше соопштено дека Русија ќе ги згасне 80 милиони Инстаграм профили на корисниците во Русија, голем број од инфуенсерките во оваа земја се загрижија …

(Видео) Руска инфлуенсерка во солзи затоа што го изгуби „Инстаграм“ Прочитај повеќе »

Идентификувани 8 мистериозни сигнали од вселената

Астрономи од Универзитетот Мекгил во Монтреал, Канада, тврдат дека идентификувале осум радиосигнали кои се со повторлив интервал, пишува „Сајенс алерт“. Изворот на сигналите, кои се нарекуваат …

Идентификувани 8 мистериозни сигнали од вселената Прочитај повеќе »

„Јутјуб“ го отстрани документарецот на Оливер Стоун за Украина

„Јутјуб“ го отстрани документарниот филм на Оливер Стоун за Украина, „Украина во пламен“ (Ukraine On Fire). Во него беа снимени настаните од 2016 година кога …

„Јутјуб“ го отстрани документарецот на Оливер Стоун за Украина Прочитај повеќе »

Марк Цукерберг развива вештачка интелигенција за да создаде виртуелни светови

Компанијата „Мета“ почна да развива вештачка интелигенција за да изгради виртуелни светови преку говор и превод меѓу различни јазици, објави нејзиниот извршен директор Марк Цукерберг. …

Марк Цукерберг развива вештачка интелигенција за да создаде виртуелни светови Прочитај повеќе »

Тинејџер од Америка доби 1.800 долари бидејќи шест години не користел социјални мрежи

Во 2016 година Лорна Голдстренд Клефсас го предизвикала својот 12-годишен син Сиверт да се држи настрана од социјалните мрежи додека не наполни 18 години. Како награда …

Тинејџер од Америка доби 1.800 долари бидејќи шест години не користел социјални мрежи Прочитај повеќе »

Дубаи го отвори музејот на иднината што го опишуваат како најубавата зграда на светот

Во Дубаи е отворен Музејот на иднината, градба што властите ја опишаа како најсовремена и најубава зграда на светот. Музејот има облик на издолжен прстен …

Дубаи го отвори музејот на иднината што го опишуваат како најубавата зграда на светот Прочитај повеќе »