ДИГИТАЛ

(Видео) Грешка го чинеше „Гугл“ 100 милијарди долари

Од компанијата Google го претставија новиот chatbot сервис Bard, кој претставува одговор на се популарниот ChatGPT, ама со една реклама успеаа да ја загрозат цената …

(Видео) Грешка го чинеше „Гугл“ 100 милијарди долари Прочитај повеќе »

„Мета“ подготвува опција за верификација на профилот на „Инстаграм“ и „Фејсбук“

Мета подготвува опција да им понуди на корисниците можност за верификација на профилот на Инстаграм и Фејсбук. Инженерот Алесандро Палуци откри код на Инстаграм, што …

„Мета“ подготвува опција за верификација на профилот на „Инстаграм“ и „Фејсбук“ Прочитај повеќе »

Мажите побргу пишуваат имејлови од жените, покажа инстражувањето на „Јаху лабс“

Истражувањето на „Јаху лабс“ и Универзитетот Корнел покажува дека двете главни карактеристики на повеќето испраќачи на мејлови се брзината и краткоста. Тоа е најсеопфатната студија …

Мажите побргу пишуваат имејлови од жените, покажа инстражувањето на „Јаху лабс“ Прочитај повеќе »

Објавена снимка од астероидот што помина покрај Земјата

Астероид под назив „2023 БУ“, пред два дена помина во близина на Земјата. Тој беше откриен пред само неколку дена, а прелета над Јужна Америка …

Објавена снимка од астероидот што помина покрај Земјата Прочитај повеќе »

Дизајни што ги направила вештачка интелигенција човекот не може ни да ги замисли

Фејсбук-страната Параметричка Архитектура често објавува фантазии од светот на архитектурата. Тоа обично се дела (или само проекти) од современи автори кои наликуваат на стилот на …

Дизајни што ги направила вештачка интелигенција човекот не може ни да ги замисли Прочитај повеќе »

„Мујо“- нова босанска верзија на популарната игра „Супер Марио“

Се појави босанската верзија на популарната игра Супер Марио, чиј главен лик Мујо има само една цел – да стигне до Неум, единствениот град во …

„Мујо“- нова босанска верзија на популарната игра „Супер Марио“ Прочитај повеќе »

Вработените во „Тик-ток“ одлучуваат кои видеа ќе станат популарни

Шестмина поранешни и сегашни вработени во Тик ток потврдија за „Форбс“ дека одредени вработени во Тик ток овозможуваат видеата на социјалната мрежа да станат светски …

Вработените во „Тик-ток“ одлучуваат кои видеа ќе станат популарни Прочитај повеќе »

„Инстаграм“ ќе воведе нова опција со која корисниците ќе може да одморат од апликацијата

Инстаграм најави нова функција наречена „Тивок режим“, која има за цел да им помогне на корисниците да се одморат од апликацијата. Функцијата овозможува дојдовните известувања …

„Инстаграм“ ќе воведе нова опција со која корисниците ќе може да одморат од апликацијата Прочитај повеќе »

Научниците успеаја со ласер да пренасочат удар од гром

Списанието „Нејчр фотоникс“ објави статија во која пишува за работата на група научници кои со помош на ласер успеаја да пренасочат удар на гром. Научниците …

Научниците успеаја со ласер да пренасочат удар од гром Прочитај повеќе »

Фотограф со помош на вештачка интелигенција покажа како би изгледале познатите личности по неколку децении

Турскиот фотограф Алпер Јесилтас со помош на вештачка интелигенција создаде серија портрети и покажа како би изгледале познатите личности по неколку децении. Тој сликите ги …

Фотограф со помош на вештачка интелигенција покажа како би изгледале познатите личности по неколку децении Прочитај повеќе »

Вселенскиот телескоп „Џејмс Веб“ ја откри својата прва егзопланета

Шест месеци откако почна да работи, вселенскиот телескоп Џејмс Веб ја откри својата прва егзопланета. Егзопланета или вонсончева планета е планета надвор од нашиот сончев …

Вселенскиот телескоп „Џејмс Веб“ ја откри својата прва егзопланета Прочитај повеќе »

Нови ограничувања на Фејбук и Инстаграм наменети за тинејџерите

Мета, која е сопственик на Фејсбук и Инстаграм, веќе ја отстрани опцијата огласувачи да им прикажуваат реклами на тинејџерите врз основа на нивните интереси и …

Нови ограничувања на Фејбук и Инстаграм наменети за тинејџерите Прочитај повеќе »

(Видео) Талибанците го претставија првиот суперавтомобил дизајниран и направен во Авганистан

Талибанците го претставија првиот суперавтомобил дизајниран и направен во Авганистан. Станува збор за Mada 9, прототип на спортски автомобил на кој работеле 30 инженери од …

(Видео) Талибанците го претставија првиот суперавтомобил дизајниран и направен во Авганистан Прочитај повеќе »

„Инстаграм“ го враќа стариот дизајн и го укинува делот за купување

Инстаграм најави дека делот за купување на нивната апликација ќе биде укинат во февруари, а копчето за објавување слики и видеа ќе се врати на …

„Инстаграм“ го враќа стариот дизајн и го укинува делот за купување Прочитај повеќе »

Германски дизајнер креира футуристички стадиони со помош на вештачка интелигенција

Користејќи вештачка интелигенција, архитектот од Хамбург, Поури Бабакани, дизајнирал низа футуристички фудбалски стадиони во Лондон. Своите креации поддржани од вештачка интелигенција ги објави на својот …

Германски дизајнер креира футуристички стадиони со помош на вештачка интелигенција Прочитај повеќе »

Падна Вибер, корисниците не можат да се јавуваат и испраќаат пораки

Падна апликацијата за испраќање пораки и слики на Вибер. Причината за моменталниот прекин не е позната, а на популарната страница за следење на состојбата на …

Падна Вибер, корисниците не можат да се јавуваат и испраќаат пораки Прочитај повеќе »

Fitbit ги повлече паметните часовници затоа што им прегоруваат батериите па може да дојде до изгореници на рацете

Од компанијата Fitbit, која е во сопственост на „Гугл“, повлече од пазарот околу 1,7 милиони паметни часовници заради опасност од прегорување на батеријата. Објаснија дека …

Fitbit ги повлече паметните часовници затоа што им прегоруваат батериите па може да дојде до изгореници на рацете Прочитај повеќе »

Вработените во „Мајкрософт“ го формираа првиот синдикат во САД

Група вработени во „Мајкрософт“ кои тестираат видеоигри, го формираа првиот синдикат во технолошкиот гигант на територијата на САД. Овој синдикат се вика Американските работници на …

Вработените во „Мајкрософт“ го формираа првиот синдикат во САД Прочитај повеќе »