Француските експерти препорачуваат децата да не користат паметни телефони пред да наполнат 13 години

На децата не треба да им се дозволува да користат паметни телефони пред да наполнат 13 години и треба да им се забрани користењето на конвенционалните социјални медиуми како ТикТок, Инстаграм и Снепчет до 18 години, се вели во експертскиот извештај нарачан од францускиот претседател Емануел Макрон.

Макрон побарал експертите да предложат упатства за употреба на паметни телефони кај детската популација.

Тој сака да преземат решителни чекори за да ја ограничат нивната изложеност на негативното влијание на оваа технологија, пренесува лондонски Гардијан.

Scroll to Top