Го полните телефонот преку ноќ? Еве зошто никогаш не треба да го правите тоа

Покрај тоа што се полни ноќе, уште една работа што е подеднакво штетна е кога батеријата на уредот е целосно испразнета.

Професорот по информатички и комуникациски технологии Ритеш Чаг откри совети и трикови како да го продолжите животниот век на батеријата на вашиот телефон. Првата грешка што ја прават повеќето луѓе е тоа што го оставаат телефонот да се полни преку ноќ, што е исклучително штетно за батеријата, пишува Дејли Мејл.

„На повеќето паметни телефони од новата генерација им требаат од 30 минути до два часа за целосно полнење. Полнењето на телефонот преку ноќ, освен што е непотребно, го забрзува стареењето на батеријата“, рече Чаг.

Батеријата старее и се влошува побрзо бидејќи литиум-јонските батерии хемиски се распаѓаат поради флуктуациите на температурата и количината на употреба на уредот. Кога се полни преку ноќ, батеријата добива четири пати повеќе енергија отколку што е потребна.

„Добрата вест е што повеќето уреди автоматски престануваат да се полнат кога батеријата ќе достигне 100 проценти. Проблемот е што апликациите работат во заднина цела ноќ и нивото на полнење паѓа на 99 проценти. Секогаш кога тоа ќе се случи, телефонот се полни, што може да ja оштети со текот на времето, батерија, објаснува експертот.

Производителите на телефони го решија овој проблем со регулирање на полнењето, па iPhone нуди одложување на полнењето кога нивото на полнење надминува 80 проценти, а уредите на Samsung го ограничуваат полнењето на 85 проценти.

Друга работа што е подеднакво штетна е кога уредот е целосно испразнет, ​​рече Чаг, додавајќи дека оптималното полнење на батеријата е помеѓу 20 и 80 проценти. Друга ставка што влијае на траењето на батеријата е кога се акумулира нечистотија во приклучокот за полнење.

„Прашината акумулирана во портите за полнење на телефонот предизвикува прегревање и прекинување на полнењето. Препорачувам да користите чепкалка за заби и влажна крпа за да се ослободите од остатоците кои можат да го оштетат вашиот телефон. Прво треба да го исклучите уредот, а потоа да го осветлите за да ја видите количината на прашина, а потоа нежно отстранете ја со крпа и чепкалка за заби“, советува Чаг.

Текстот Го полните телефонот преку ноќ? Еве зошто никогаш не треба да го правите тоа е превземен од МАКФАКС.

Scroll to Top