Кинезите направија копија на „ајфон“

Дека многу производители на паметни телефони наоѓаат инспира во уредите од компанијата Apple не е тајна, но сега кинската компанија LeEco Letv на домашниот пазар го пушти новиот производ кој е копија на Ајфон телефонот – LeEco S1 Pro.

Дизајнот на новиот уред е се што можете да очекувате од телефонот кој за многу помалку пари личи на моделот од гигантот од Купертин. Системот на камера на прв поглед е идентичен, но позициониран нешто пониско. Рамните краеви се слични, а копчињата се во согласност со другите Андроид телефони.

Копче за намалување на тон нема. Dynamic Island исечокот на предната камера не изостана, а LeEco дури успеа за нијанса да биде подобар од Ајфон, со тоа што најдоле има приклучок за УСБ.

Да се ​​очекува OLED екран и симетрични рамки од телефон кој чини 899 јуани (околу 123 евра) не е реално. На предната страна се наоѓа 6,5-инчен LCD панел со резолуција од 720 x 1.600 пиксели и стапка на освежување од 60 Hz – идентично како и iPhone-ите кои не се Pro.

Сепак, она што најмногу привлекува внимание е исечокот на предната камера. Apple долго време се спротивставува на критиките да го отстрани озлогласениот засек од своите уреди и да се префрли на помодерни решенија, а најголемата причина за тоа беше системот за препознавање лице Face ID.

Во септември минатата година, компанијата конечно го претстави својот исечок во облик на таблета, нарекувајќи го Dynamic Island. Може да се каже и дека LeEco S1 Pro има Dynamic Island, кој исто така нуди отклучување со лице, но за разлика од Купертино, само една камера од 5 MP е одговорна за сè.

Обликот на исечокот е чисто естетски. И покрај ова комично решение, му испраќаме пофалби на производителот што нивниот „Динамички остров“ има и одредена софтверска функционалност.

Освен тоа што на задната страна на уредот има камера од 13 мегапиксели, LeEco не сподели никаква друга информација, па не се знае дали другите камери се функционални или се само заради естетика. 
Кога станува збор за перформансите, LeEco S1 Pro се напојува со осмојадрен чипсет Zhanrui T7510 (4 x Cortex-A75 на 1,8 GHz и 4 x Cortex A55 на 1,8 GHz), додека графичката Imagination 9446, брзина на часовникот од 800 MHz , сето тоа е поврзано со 8 GB RAM и 128 GB внатрешна меморија.

Она што исто така треба да се пофали на овој уред е батеријата со капацитет од 5.000 mAh. За жал, недостасува безжично полнење и магнети, а уредот се полни само со 10W преку кабел, па купувачите не треба да очекуваат дека ќе го наполнат телефонот за помалку од два часа.

Компанијата не сподели други спецификации, па освен тоа што поддржува 5G, не се знае премногу за него. Сепак, она што се знае е дека LeEco S1 Pro се потпира на услугите на Huawei, така што сите поволности на HMS ќе им бидат достапни на клиентите.

0

Scroll to Top