Актерка со проценето богатство од 40 милиони долари: Тешко е да се биде богат и славен

Богатството на актерката Шерон Стоун беше проценето на 40 милиони долари, но таа се пожали дека скапо го плаќа тоа што е богата и славна.

„Излегуваш на вечера и има 15 луѓе на масата, а кој ќе ја добие сметката? Секој пат добивам сметка за вечера од 3.000 долари“, рече 65-годишната Стоун во интервју за „InStyle“. Познатата актерка заклучи дека е многу скапо да се биде славен. Некои од нејзините трошоци вклучуваат неодамна купен дом, како и хонорари за персоналот за обезбедување, публицисти, шминкери и менаџери.

Сепак, за Стоун тешко може да се каже дека е скржава кога е во прашање напредокот во Холивуд, истакнува Пејџ Сикс. Во нејзините мемоари од 2021 година, „Убавината на живеењето двапати“, Стоун откри дека му дала голем дел од платата на Леонардо ди Каприо само за тој да биде во филмот „Брзи и мртви“ од 1995 година.

„Тој беше суперѕвезда. Сакав да бидам во одличен филм, а не глупав, па ги барав најдобрите луѓе што можам да ме опкружуваат во него“, рече Стоун за Ди Каприо, кој во тоа време имаше номинација за Оскар.

Кога продуцентот не можеше да ја разбере нејзината одлука да се откаже од дел од заработката само за Ди Каприо да биде во вестернот од 1995 година, таа му рече: „Разбирам дека ова не е машко размислување. Но, концентричното размислување е начинот на кој размислуваат жените“.

Стоун, која доби три милиони долари за нејзината свршувачка, како и нејзината колешка Џин Хекман, на крајот му плати на Ди Каприо 1 милион долари или една третина од нејзината плата за да го игра нејзиниот син. „Лео беше дете“, рече Стоун, истакнувајќи дека Ди Каприо, кој наполни 18 години на снимањето, веројатно немаше поим за договорот за хонорарот додека не напиша за тоа во својата книга.

Ди Каприо, кој денес полни 49 години, го коментираше необичниот потег на актерката откако излегоа нејзините мемоари: „Неверојатно. Таа беше голем шампион на кинематографијата и им даде шанса на другите актери, па затоа сум многу благодарен. Многупати и се заблагодарив. Не знам дали и испратив вистински подарок, но не можам доволно да се заблагодарам“.

Scroll to Top