Бил Козби ќе поднесе жалба на новата пресуда за силување

Американскиот актер Бил Козби ќе поднесе жалба на пресудата со која е осуден да ѝ плати 500.000 долари на жена што го обвини дека била силувана пред пет децении.

Глумецот, некогаш познат како „таткото на Америка“, е обвинет за сексуално малтретирање десетици жени. Обвиненијата се однесуваат на случаи од последните неколку децении.

Откога единствената пресуда на Козби беше поништена поради правни пропусти, граѓанскиот случај што заврши со глоба, е единствената пресуда против Козби.

Неговиот гласноговорник Ендрју Вајат рече дека случајот ќе биде неверојатна победа за Козби и нагласи дека актерот ќе поднесе жалба. Двонеделната граѓанска тужба истражува дали Козби се сретнал со тужителката Џуди Хат и нејзиниот тогаш 17-годишен пријател на снимање во средината на 70-тите. Според обвинувањата, Козби ги дрогирал и ги однел во „Плејбој-замокот“ на Хју Хефнер, каде што ја силувал тогаш 16-годишната Хат. Тужителката поднела граѓанска тужба според законот во Калифорнија, што им дозволува на возрасните што ги потиснувале сеќавањата на сексуалните напади како деца да преземат правна постапка и повеќе години по инцидентот.

Повеќе од 60 жени, од кои повеќето поранешни амбициозни глумици и модели, јавно го обвинија Козби за сексуален напад, вознемирување и силувања со помош на психотропни супстанции.