Британија на нозе поради Кејт Мидлтон: Итно започна истрага, нејзиното здравствено досие под лупа

Канцеларијата на британскиот комесар за информации ги истражува тврдењата дека персоналот на приватна лондонска клиника, чии услуги често ги користат членовите на кралското семејство, и каде што таа беше оперирана во јануари, го прекршил правото на приватност на медицинските досиеја на принцезата од Велс – Кејт Мидлтон.

Дејли Мирор тврди дека персоналот во лондонската клиника „се обидел да пристапи до нејзините приватни медицински досиеја“, има „извештај за прекршување“ и се истражуваат тврдењата, објави Би-Би-Си.

Според Мирор, најмалку еден член на персоналот во клиниката бил фатен како се обидува да пристапи до медицинските досиеја на Кејт.

Весникот наведува дека е покрената внатрешна истрага во приватната лондонска болница каде во последните месеци се лекуваа принцезата од Велс и британскиот крал Чарлс Трети.

Кејт беше подложена на операција на абдоменот во јануари и се повлече од јавните обврски додека закрепнува. Се надгледува спроведувањето на регулативите за заштита на податоците и слободата на информации.

Портпаролот на Кенсингтонската палата одби да ја потврди или негира информацијата, велејќи дека се работи за клиниката во Лондон.

Scroll to Top