Џорџ Клуни со 239 милиони долари годишно, најплатен актер

By

Џорџ Клуни е на врвот на листата на највисоко рангираните актери на годината, составена од списанието Форбс за САД, објави ТАСС.

За 12 месеци, 57-годишниот Клуни заработил 239 милиони долари. Покрај надоместоците за кино, актерот заработил значителни приходи од продажбата од 1 милијарда долари на неговата компанија за производство на пари, Касамигос Текила.

Втор на ранг листата е поранешниот борач Dwayne Johnson-Rock со 124 милиони долари. Тој се најде во оваа позиција благодарение на неговото учество во успешниот филм “Џумани: Добредојдовте во џунглата”.

Третиот е Роберт Дауни Џуниор со 81 милион долари. Најголем дел од неговата заработка беше обезбедена од снимањето на Avengers.

Следни во рангирањето на “Forbes” се Крис Хемсворт со 64,5 милиони, Џеки Чен со 45,5 милиони, Вил Смит со 42 милиони, индиската ѕвезда Акшај Кумар со 40,5 милиони.

На листата се наоѓа комичарот Адам Сендлер со 39,5 милиони, индискиот Салман Кан со 38,5 милиони и Крис Еванс со 34 милиони долари.

Ќе ви се допадне