Џорџ Клуни ќе донира 2,25 милиони долари за децата од Сирија

By

Фондацијата на американскиот глумец Џорџ Клуни има намера да донира 2,25 милиони долари за отворање седум училишта за 3.000 сириски деца бегалци во Либан, јавува „Гардијан“.

– Фондацијата не сака да се дозволи илјадници млади луѓе да останат загубена генерација”. Тие се жртви на географијата и состојбите, но тоа не значи дека нема надеж. Со оваа иницијатива ние имаме за цел -помош и обезбедување образование за сириските деца бегалци, и од нив да произлезат идните лидери, коишто на нивната генерација очајно им требаат, соопштија актерот и неговата сопруга Амал Клуни.

Освен „Клуни Фондацијата за правда”, во проектот учествуваат и Гугл и Хјулет-Пакард.

Од Фондот за деца при Обединетите Нации (УНИЦЕФ), којшто раководи со проектот, соопштија дека поддршката од семејството Клуни е „инвестирање во иднината на целиот регион”. Либан веќе ги осознал добрите намери на ѕвездите од џет-сетот, додаваат оттаму.

Либанскиот министер за образование, Маруан Хамаде изјави дека неговата држава е благодарна на хуманиот гест.

Ќе ви се допадне

AnimeTV free animetv: Watch My Hero Academia 3 (Dub) Episode 10

AnimeHeaven anime heaven website: Watch Death Note Episode 11 (https://animeheaven.pro/m/4nk/ep-11)