Доналд Трамп: нова боја на коса за новата кандидатура

Косата на Доналд Трамп беше тема на разговор по неговото неодамнешно појавување на суд, а упатените ја објаснија промената на бојата во седа со фактот дека „поранешниот претседател веќе не е толку агилен за да ја менува бојата на косата“.

Поранешниот претседател на САД е познат по својата необична фризура и боја на коса, која низ годините ги менуваше нијансите од сребрена, преку темно плава, во светло портокалова. Многу луѓе се прашуваа дали Трамп ја бојадисува косата и како го прави тоа?

Трамп престана да ја бојадисува косата на крајот на 2023 година, кога загуби на суд од поранешната новинарка Е. Џин Керол, која го обвини за силување. Трамп мораше да плати отштета од 83,3 милиони долари, што се одрази на неговата финансиска состојба и расположение.

Според книгата „Fire and Fury: Inside the Trump White House“ од Мајкл Волф, косата на Трамп е резултат на сложен процес кој вклучува трансплантација, лекови против опаѓање на косата и боја за коса.

Во книгата се тврди дека Трамп имал трансплантација на коса во 1980-тите, кога неговата тогашна сопруга Ивана му препорачала пластичен хирург кој користел техника која оставила лузни на задниот дел од главата. Поради ова, Трамп мораше да ја чешла косата наназад за да ги покрие лузните.

Во книгата се наведува и дека Трамп зема финастерид, лек кој го спречува опаѓањето на косата, но кој може да има несакани ефекти како што се импотенција, депресија и намалена ејакулација. Тоа го потврди и личниот лекар на Трамп, Харолд Борнштајн, кој рече дека тој го препишал тој лек.

Што се однесува до бојата на косата, книгата открива дека Трамп сам си ја бојадисува косата, бидејќи не им верува на фризерите. Тој користи евтина фарба за коса која и дава портокалов сјај на косата.

Поранешниот американски претседател, сепак, не сака да седи со боја на косата, па често ја мие пред да ја постигне саканата боја. Поради тоа, неговата коса е различна од прилика до прилика, во зависност од тоа колку долго ја чувал бојата.

Трамп сега одлучи да ја прифати својата природна седа боја на коса. Некои мислеа дека тоа е знак дека Трамп се повлекува од политиката и дека се помирил со својот пораз.

Сепак, Доналд Трамп најави дека повторно ќе се кандидира за претседател на Соединетите Американски Држави во 2024 година.

Неговата кандидатура е доведена во прашање, бидејќи се соочува со неколку правни предизвици кои би можеле да го дисквалификуваат од трката.

Scroll to Top