Двајца мажи го тужат Кевин Спејси за сексуална злоупотреба

By

Актерот Ентони Рап и уште еден маж, со иницијали Ц.Д., поднесоа тужба против Кевин Спејси, обвинувајќи го дека сексуално ги злоупотребувал во осумдесеттите години, кога биле тинејџери.

Рап, кој глумеше во „Изнајми на Бродвеј“ и во „Ѕвездени патеки: Откритие“, првпат се изјасни против оскаровецот Спејси во 2017 година, одлука што доведе и други да проговорат за сексуалните напади на Спејси, по што му заврши кариерата.

Во тужбата поднесена до државниот врховен суд на Менхетен, Рап детално раскажува дека Спејси сексуално му пристапил кога Рап бил на некоја холивудска забава како тинејџер. Кога Рап за првпат го изнесе обвинението, Спејси издаде изјава во која вели дека не се сеќава на средбата, но се извини.

Другиот тужител, мажот со иницијали Ц.Д., рече дека го сретнал Спејси како тинејџер додека одел на часови по глума и дека Спејси го канел во неговиот стан повеќе пати и се впуштил во сексуални дејствија со него. Во тужбата, тужителот рече дека Спејси се обидел да го нападне сексуално за време на неговата последна посета.

Откако обвинувањата започнаа да се појавуваат, Спејси беше вмешан во други правни случаи. Минатиот октомври обвинителите во Лос Анџелес го отфрлија случајот со сексуален напад, затоа што обвинувачот почина.

Во јули и обвинителите во Масачусетс се откажаа од случајот, откако 18-годишно момче кое го обвини Спејси одби да сведочи.

Ќе ви се допадне