Ед Ширан повторно на суд за прекршување авторски права

By

Британскиот пејач Ед Ширан повторно заврши на суд за кражба на авторски права за песната Thinking out loud. Сојузниот суд на Менхетен пред неколку дена отвори правна постапка во која пејачот го обвинува дека користел туѓ труд за песната од 2014 година.

dobivaj vesti na viber

Случајот со повредата на авторските права е тежок 100 милиони долари, пренесоа светските медиуми. Судијата Луис Стантон, рече дека правилата не биле јасни и дека ќе биде потребна порота за да се реши проблемот.

„Не постои јасно правило дали комбинацијата на два елементи кои не можат да се заштитат е всушност оригинална. Делото може да биде заштитено со авторски права иако всушност е компилација од незаштитени елементи“, рече Стантон.

Датумот на судење сè уште не е одреден стои во објавата од судот. Проблемот меѓу Ширан и авторското право на покојниот контавтор на песната, Ед Таунсенд, првпат се појави во 2016 година. Семејството на Ед го тужеше Ширан, но по година дена случајот беше отфрлен.

Откако семејството Таунсенд продаде третина од својот удел во Let’s Get It On на Structured Asset Sales, организацијата повторно тужеше во 2018 година за 100 милиони долари.

Организацијата тврди дека во хит-синглот од албумот X на Ширан биле користени мелодични, хармонични, ритмички, инструментални и динамични елементи преземени од песната на Таунсенд.

Ова не е прв пат Ширан да биде обвинет за копирање. Имено, во јуни, неколку месеци откако беше тужен за плагијат поради неговата хит песна „Shape of You“, на Ед Ширан му беа доделени повеќе од 1 милион долари за правни трошоци.
Ширан и неговите двајца ко-сценаристи, Стив Меккучен и Џони Мекдид од Snow Patrol, со години водеа правна битка со Сами Чокри и Рос О’Донахју, двајца текстописци кои тврдеа дека мегахитот од 2017 година бил копија на нивната песна.

Ќе ви се допадне