Естонката претставничка настапи на Евровизија во фустан од 65.000 евра

By

Претставничката на Естонија, Елина Нечајева, на годинашниот настап на Евровизија, во Лисабон, остави посебен впечаток, со појавата на нејзиниот фустан кој емитуваше светлина.

Според естонските медиуми, фустанот од 52 квадратни метри чинел 65.000 евра, што нејзиниот настап го прави најскап оваа година.

„Фустанот е направен од нормален материјал. Бидејќи е простран, моравме да постигнеме што помала тежина и тој тежи само осум килограми. Не можете да ставите нешто тешко на оперска пејачка“, изјави видео-уметницата од естонскиот тим Алјона Мовко.

Elina Nechayeva from Estonia performs the song ‘La Forza’ in Lisbon, Portugal, Saturday, May 12, 2018 during the Eurovision Song Contest grand final. (AP Photo/Armando Franca)

Нечајева вели дека нејзиниот тим сакал таа да носи фустан што ќе ја раскажува бајката од песната. На целиот тим му требале две недели да ги усогласат настапот и проекциите, што ја следат приказната од песната.

„Тоа беа многу напорни две недели. Елина требаше да биде дел од сцената и заедно да функционираат. Анимациите мораа да бидат стилизирани, но и приказната да биде разбирлива“, додава Мовко.

Естонија на крајот го освои седмото место.

Ќе ви се допадне

Yashahime: Princess Half-Demon (https://animeplanet.cc/m/Pnd2) Episode 15 at website https://animeplanet.cc. See more anime planet jojo diamond is unbreakable

Watch The Misfit of Demon King Academy (Dub) Episode 3 (https://animefreak.ws/m/45vj/ep-3) at website https://animefreak.ws anime freaks