(Фото) Кејт Мидлтон и принцот Вилијам го добија првиот заеднички кралски портрет

By

Кејт Мидлтон и принцот Вилијам го добија својот прв заеднички портрет. Тој беше откриен за време на посетата на кралското семејство во округ во градот Кембриџ.

dobivaj vesti na viber

Портретот на Вилијам и Кејт е поставен во Музејот „Фицвилијам“ на Универзитетот во Кембриџ. Делото беше нарачано во 2021 година од страна на Фондот за кралски портрети на округот Кембриџшир.

Портретот е насликан од наградуваниот британски портрет уметник Џејми Корет.

„Бидејќи тоа е првиот портрет што ги прикажува заедно, а особено за време на нивното време како војводата и војвотката од Кембриџ, сакав тој да предизвика чувство на рамнотежа помеѓу нивниот јавен и приватен живот. Делото беше нарачано како подарок за луѓето од Кембриџшир и се надевам дека ќе уживаат во тоа исто како што јас уживав во создавањето“, изјавил уметникот.

На портретот Кејт го носи својот смарагден фустан од The ​​Vampire’s Wife, кој го носеше за време на посетата во Даблин во март 2020 година, а Вилијам е насликан во темен костум и сина вратоврска.

 


Ќе ви се допадне