Фреди Меркјури и по смртта им испраќа подароци на пријателите

By

Легендарниот пејач на групата „Квин“ Фреди Меркјури и по смртта им испраќа подароци на пријателите. Тој го уредил тестаментот, така што сопственикот на една продавница го ангажирал секоја година, за време на божиќните празници да им испраќа корпа со подароци на неговите најблиски пријатели и нивните деца.

Животот на легендарниот пејач влијаел на многумина, а неговиот близок пријател Елтон Џон во својата книга „Љубовта е лек: За животот и губитокот и крај на сидата“, споделил детали од последните денови на Фреди.

„Тагував неколку недели по погребот. На Божиќ дознав дека Фреди оставил последен доказ за неговата несебичност. Тагував и кога еден пријател се појави на вратата и ми донесе нешто завиткано во украсна ќеса. Внатре беше слика од еден од моите омилени уметници, британскиот сликар Хенри Скот Тука. Во него имаше порака од Фреди. Имавме двајцата прекари. Јас бев Шерон, а тој Мелина. Во пораката пишуваше – ‘Драга Шерон, мислев дека ова може да ти се допадне. Со љубов, Мелина. Среќен Божиќ’“.

Елтон Џон изјавил дека тогаш го преплавиле емоции.

„Тогаш имав 44 години и плачев како дете. Тој прекрасен човек во своите последни денови некако успеа за мене да пронајде убав божиќен подарок. Колку и да беше тој момент тажен, често се сеќавам на Фреди и размислувам како го одржува неговиот карактер. Во смртта ме поттсети на тоа што го правеше посебен во животот“, порачал Елтон.

 

 

Ќе ви се допадне